Kredi Kefiline İcra Gelir mi ?

Kredi Kefiline İcra Gelir mi ?
Kredi Kefiline İcra Gelir mi , Gündelik hayatımızda nakit ihtiyacımızı karşılamak için bankaların kredi ürünlerinden faydalanmayı tercih ederiz bu bir gerçektir. Ama bireysel veya şirket olarak kredi sicilimiz sallantıda ise bankalar müşterisinin maddi gelirinin düştüğünü gözlemlediği zaman yardımcı olmak adına çekmek istediği tutarı vermek ister ama bunun için kefil talep eder bu çok doğal bir istek olduğu kadar zararlı bir istektir. Çünkü size kefil olan kişi kredinin ödenmemesi durumunda icra yükümlülüğü kendisinin alacağını beyan eder, t

Kredinin geri ödemesinde riskli durumlar söz konusu olduğu zaman sizlerden talep edilen kefilin sabit bir maaşı olmasını ve kredi notunun yüksek olmasını isterler. Kefil, bankaya borçlu olan kişinin adına imza atar. Bu imza, borçlu kişinin borcunu ödeyememesi durumunda tüm borcun kendisinin ödeyeceğine dair atılan imzadır.

Tüketici veya kredi kartı borçlarının ödenmemesi durumunda borçlu kişi bankalar tarafından uyarılar almaya başlar. Yapılan uyarılara rağmen borç hala ödenmiyor ve ödenmeme süresi de 90 günü aştı ise bankalar hakkınızda yasal işleme başvururlar. Bankalar, borçlu olan kişi adına icra takibini başlatırlar. İcra takibinden sonra borçlunun ödeme konusunda bir anlaşma yapamaması meydana geliyor ise icra takibi sürdürülür. Borçlu üzerindeki kayıtlı olan taşınır veya taşınmaz olan mallar haciz yolu ile banka tarafından alınır ve borç tahsil edilmeye çalışılır.

Fakat borçluya yapılacak olan icra takibinden sonra borçlu kişiye ait olan herhangi bir mal bulunmuyor ise bu noktada devreye kefil girer ve bankalar kefile yönelmeye başlarlar.

Kefil Olmadan Önce İyi Düşünün

İcra işlemi yapılmadan önce kefil olan kişiye dönüş yapılarak borcun kendisinden tahsil edilebileceği bildirilir. Bu noktada kefil olduğu kişiden borcun tahsilinin yapılması istenir. Bankalar, kefil ile borçluyu bir araya getirerek borcun ödenmesini talep ederler. Bankalar ile kefil arasındaki anlaşma sağlandığı zaman icra takibi durdurulur. Kefil, kefil olduğu kişinin borcunu bankaya ödediği zaman bir problem kalmaz. Fakat ödeme yapılmadığı durumlarda icra takibi bu kez kefil için başlatılacaktır.

Kefil olan kişiler bu şartlar altındayken bankalara herhangi bir şekilde itirazda bulunamazlar. Ödenmesi gerekli olan borcun kefilden alınmasından sonra borç tamamen kapatılmış olur. Bu sebeple bir kişiye kefil olmadan önce son derece iyi düşünmeniz gereklidir. Kefil olmak yüzünden büyük mağduriyet yaşamış olan, bütün birikimlerini kaybeden ve kurduğu düzeni tamamen bozulan pek çok kişi mevcuttur.

Kefil olmaya karar verdiyseniz, kefil olacağınız kişinin finansal hayatı ile ilgili mutlaka gerekli bilgileri edinmeye çalışın. Eş ve dost hatırı ile yapacağınız kefilliğin sizin hayatınızı derinden etkileyebileceğini unutmayın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ICBC Bank Kredi Başvurusu Ve Başvuru Sorgulama

Mobil Şube QR Kodu İle Atm'den Kartsız Para Çekme

Enpara İnternet Şubesi Giriş 2017 Yılı

Ziraat Bankası Kredi Hesaplama Ve Güncel Faiz Oranları

Enpara bas biriktir nedir nasıl kullanılır

18 Yaşındayım Kredi Çekebilirmiyim ?

Burgan Bank Kredi Faiz Hesaplama Ve Güncel Faiz Oranları

Burgan Bank Kredi Kartı Başvurusu Ve Sonucu Öğrenme

Akbank Maaşa Göre Limitli Kredi Kartı

Kredi ve Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?