Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileri

Evlilik Kredisi Veren Bankalar
Evlilik Kredisi Veren Bankalar
Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileri, Evlilik kredisi, evlenecek çiftler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, devlet desteği ile verilen bir kredi türüdür. Evlilik kredisi almak isteyen kişiler, banka şubelerinden başvurularını yapabilirler. Evlilik kredisinin geri ödemesi 4 yıla yayılmıştır.
Ayrıca evlilik kredisi kullanan yeni evli çiftlerin ilk yıl çocuk sahibi olmaları durumunda, evlilik kredisi geri ödemesi 1 yıl ötelenebilecektir. Ancak evlilik kredisi kullanmak için bir takım şartlar getirilmiş. Bu şartlardan biri kişilerin 18 ile 24 yaş arasında olması. Üniversite mezunu kişilerde yaş sınırı 26'ya yükseltilmiş.

Evlilik kredisi veren bankalar 2016

Evlenecek kişilerin T.C vatandaşı olması, Türk Ceza Kanununda belirtilen ağır suçlardan hüküm giymemiş olmaları gerekiyor. Ayrıca evlilik kredisinden maddi imkânsızlıklardan dolayı evlenemeyen çiftler yararlanabiliyor. Şartları sağlayan çiftler, 2016 yılı için, 10.000,00 TL kredilerini kullanmak için bankalara başvuru yapabilecekler.
Evlilik Kredisinde Devlet Desteği Evlilik kredisinde devlet desteği daha tasarı halindedir. Tasarı halinde diyoruz çünkü 2015 Mayıs itibariyle herhangi bir hukuki alt yapısı oluşmamış durumda. Devlet destekli evlilik kredisine temel oluşturacak kanunun, ne zaman çıkacağı veya ne kadar faiz indirimi yapılacağı net değil. Ancak çalışmaların sonuna gelindiği öngörülüyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Kanunun Detayları

Evlilik kredisine başvuracak çiftlerin 18 ile 24 yaş arasında olması ve ilk defa evlenmesi gerekli. Evlenecek çiftler üniversite mezunuysa 24 yaş sınırı, 26 yaşına kadar uzatılıyor. Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan herhangi birinden çiftlerden birinin ceza almamış olması gerekli. Maddi durumun evlenmeye müsait olmayan çiftler yararlanabilir.(Maddi durumun ölçütünün ne olduğu ise henüz belli değil) Bu şartları taşıyan ve evlenmek isteyen çiftler, ilk yıl geri ödemesiz en fazla 10.000 TL ve 48 ay ile düşük faizli kredi alabilecekler. Evliliğin ilk yılında çocuk olması durumunda, kredinin ödemesini bir yılda daha erteleme imkânı da mevcut olacak. Devlet destekli evlilik kredisini hangi bankaların vereceği net olmamakla birlikte, yönetimi kamuda olan (Vakıf, Ziraat, Halk) bankalar tarafından verilmesi bekleniyor. “Not: Sayılan bu maddeler tasarı olduğu için kanunlaşma sürecinde çeşitli değişiklikler ve ekleme yapılabilir.”

Bankaların Temin Ettikleri Evlilik Kredisi

Evlilik kredisi, yürürlükteki ilgili mevzuat gereği ihtiyaç kredisinin bir türü olarak kullandırılıyor. Bundan dolayı bankalar tarafından herhangi bir faiz indirimi söz konusu olmuyor. Ancak uzun vadeli ve aylık düşük tutarlı ödeme seçenekleri ve taksit erteleme imkânlarından dolayı, tercih edilen bir kredi türüdür.

Bankaların Verdikleri Evlilik Kredisi Şartları

En fazla 36 ay vade ile kullanılabiliyor. Çekilebilecek kredi tutarı kişin gelirine bankanın belirlediği kampanya şartlarına bağlı olarak değişiyor. İhtiyaç kredilerinden alınan KKDF ve BSMV vergilerine tabidir. Eşler ayrı ayrı veya birlikte evlilik kredisi çekebilir. Kefil istenip istenmeyeceği kişin gelir durumuna ve bankalar ile çalışma düzenine bağlıdır. Çoğu bankada taksit erteleme (3 ay erteleme gibi) imkânları mevcuttur.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ICBC Bank Kredi Başvurusu Ve Başvuru Sorgulama

Enpara İnternet Şubesi Giriş 2017 Yılı

Burgan Bank Kredi Faiz Hesaplama Ve Güncel Faiz Oranları

Ziraat Bankası Kredi Hesaplama Ve Güncel Faiz Oranları

Mobil Şube QR Kodu İle Atm'den Kartsız Para Çekme

18 Yaşındayım Kredi Çekebilirmiyim ?

Enpara bas biriktir nedir nasıl kullanılır

Akbank Maaşa Göre Limitli Kredi Kartı

2016 Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri

T-Bank Kredi Başvurusu Ve Başvuru Sorgulama