2016 Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri

2016 Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri
2015 yılı kredi ve kredi kartı limitlerine sınırlandırma gelmesi ile 2016 yılında kredi kartı aldığınızda hangi bankadan olursa olsun, limiti en fazla max. Aylık maaşınızın 4 katı olacak şekilde sınırlandırılacak. Mesela aylık geliriniz asgari ücret kadar, yani 1300 TL. Bu aylık kazanç miktarınızı, 1300 * 4 = 5200 tl. Bu rakamın üzerinde kredi kartı limitiniz olamaz. Ekstra geliriniz var ise ve belgelendirmek kaydı ile o meblağın da 4 katı belirlenen limitinize eklenecek. Bu kredi kartı limit miktarı yasa çıktıktan sonra kredi kartı alanlar için geçerli. Yasa çıkmadan önce kredi kartı kullananların limitleri eskisi gibi kalıyor. Fakat gelirlerinin 4 katını geçiyor ise yükseltilmeyecek.

Dilerseniz Maaşa Göre Kredi Kartı Limit Hesaplama yapabilirsiniz.

Maaşa göre kredi kartı limitim en fazla ne kadar olur ?

Yani hali hazırda belgelenebilir 3.000 TL maaşınız olduğunu düşünürsek, akbank’tan axess kartınız var ve limiti 3.000 TL , Garanti bankasından bonus kartınız var ve limiti 2.000 TL ve iş bankası maximum kartınızın limiti 3.000 TL bu durumda 3.000+2.000+3.000 = 8.000 TL toplam kart limitiniz var demektir. Kullanmakta olduğunuz kartlar olduğu için ilk kez kart alanların 2 katı uygulamasına tabi olmadığınızdan dolayı gelirinizin 4 katına kadar limite sahip olabilirsiniz. 3.000 TL olan gelirinizin 4 katı 12.000 TL ‘ye tekabül etmektedir.

Bu durumda kredi kartlarınızdan herhangi birinin limitinin 4.000 TL kadar arttırılmasına izin verilir. 12.000(Üst limitiniz) – 8.000(Mevcut kartlarınızın toplam limiti) = 4.000 TL . Ancak bu yasaların izin verdiği üst limittir ve bankalar yeterli görmedikleri durumlarda limitinizi bu oranda yükseltmeme hakkına sahiptir. Gelirimin 4 katına kadar limitim olabilir ancak bankalar neden limit arttırımı reddediyor? Öncelikle bankaların müşterilerine kullandıracakları kredilerin alt limitleri ile ilgili bir yasal düzenleme bulunmuyor.

Bankalar genellikle borç yükü fazla(bireysel krediler , kredili mevduat hesapları vb) müşterilerin limit arttırım isteklerini genellikle reddetmektedir. En önemli kriterlerden birisi şüphesiz ki kredi notu ‘dur. Kredi notunuzun düşük olması limit arttırım talebinizin olumsuz sonuçlanmasında ki en büyük etkenlerden biridir. Kredi notunuzu yükselterek tekrar limit arttırım talebinde bulunabilirsiniz.

Dilerseniz Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri ile ilgili bu kaynaktanda faydalanmak için linkin üstüne tıklayınız.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ICBC Bank Kredi Başvurusu Ve Başvuru Sorgulama

Mobil Şube QR Kodu İle Atm'den Kartsız Para Çekme

Ziraat Bankası Kredi Hesaplama Ve Güncel Faiz Oranları

18 Yaşındayım Kredi Çekebilirmiyim ?

Akbank Maaşa Göre Limitli Kredi Kartı

Enpara bas biriktir nedir nasıl kullanılır

Enpara İnternet Şubesi Giriş 2017 Yılı

Burgan Bank Kredi Kartı Başvurusu Ve Sonucu Öğrenme

Kredi ve Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?