Maaşıma Göre Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilirim?

Konut kredisine başvuru yapmak istiyorum diyen müşterilerin çok sık yaşadıkları en büyük sorunlardan biri de aylık aldıkları maaşlarına bağlı olarak talep ettikleri tutarda konut kredisi
kullanamamaktır. Peki, maaşa göre konut kredisi hesaplaması nasıl yapılır? “Maaşıma göre ne kadar konut kredisi kullanabilirim?” sorusunun yanıtı çok basittir. Sahip olduğunuz aylık belgelenebilir gelirinizin yarısı kadar kredi kullanma hakkınız bulunur.
Yani asgari ücret ile çalışan bir kişinin 120 ay vadeli konut kredisi kullanması durumunda 1.350 lira / 2 = 650 lira. 650 lira X 120 ay = 78 bin lira. Bu hesaplamaya göre asgari ücret ile çalışan bir kişi başka hiçbir düzenli ödemesi bulunmaması durumunda en fazla 78 bin lira kredi kullanabilir. Aylık belgelenebilir geliri 2 bin lira olan bir kişi için ise gelire göre konut kredisi hesaplama sonucunda 120 bin lira kredi kullanabilir.
Bu hesaplamaya göre konut kredisi maaşın yüzde kaçı sorusu yüzde 50’si olarak cevaplandırılmaktadır. Burada konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilere bankaların sağladığı en büyük kolaylık kullanılabilecek olan konut kredisi tutarını arttırabilmek adına ev içinde yaşayan hane halkı gelirini de kabul edebilmektedir. Yani aynı adres üzerine kayıtlı olan, aynı evde yaşayan eş ve çocukların aylık gelirleri de kullanılabilecek konut kredisi limitini belirleme de kullanmaktadır.

Etiketler: maaşıma göre konut kredisi,

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ICBC Bank Kredi Başvurusu Ve Başvuru Sorgulama

Mobil Şube QR Kodu İle Atm'den Kartsız Para Çekme

Enpara İnternet Şubesi Giriş 2017 Yılı

Ziraat Bankası Kredi Hesaplama Ve Güncel Faiz Oranları

Enpara bas biriktir nedir nasıl kullanılır

18 Yaşındayım Kredi Çekebilirmiyim ?

Burgan Bank Kredi Faiz Hesaplama Ve Güncel Faiz Oranları

Burgan Bank Kredi Kartı Başvurusu Ve Sonucu Öğrenme

Akbank Maaşa Göre Limitli Kredi Kartı

Kredi ve Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?