Kredi Almak Caiz mi ?

Kredi Çekmek Caiz Mi?Genel kanıya bakıldığında ev kişilerin yaşamı için zaruri olduğundan dolayı evi olmayan bir kişinin ev almak için kredi alması din açısından bakıldığında caizdir. Bununla birlikte mecburi olmayan ticaret yapmak için, araba almak için vb. durumlarda kredi çekmenin caiz olmadığı düşüncesi hakimdir. Dosya masrafı verilerek faizsiz kredi alma şansı bulunuyorsa bu durumda da kredi almak yine caizdir. Kredi almanın hangi şartlar altında caiz olduğunu öğrendikten sonra merak edilen bir diğer konu da krediye benzer olan bir başka ürün olan kredi kartıdır. Bu kapsamda en çok merak edilen konulardan bir diğeri de kredi kartı ile herhangi bir şey almanın caiz olup olmadığı konusudur.


Kredi Kartı Ile Alış Veriş Yapmak Caiz Mi?

Kredi kartı ile herhangi bir ürünü taksitli bir şekilde ödeyerek peşin fiyatından daha pahalıya almak caizdir. Çünkü bilindiği üzere para zaman içerisinde değer kaybedecek ve size kredi kartını sağlayan banka kayba uğramamak için sizden bu aradaki masrafı tahsil edecektir. Ancak bu şekilde kullanımın caiz olması için zaruret oluşması gerekmektedir. Zira kredi almakta olduğu gibi zaruret haricinde nakit çekim yaparak faiz ödemek caiz değildir. Diyelim ki yine zaruret yok ve kredi kartı borcunu zamanında ödemediniz. Bundan dolayı da borca faiz işleyecek ve daha fazla olarak borcu ödemeniz gerekecektir. Böyle bir durumda da faiz ödemek caiz olmayacaktır. Buna benzer bir şekilde su, telefon, doğalgaz, elektrik vb. faturanızı zaruret haricinde zamanında ödemeyip ceza ödemek durumunda kalırsanız bu durum da caiz olmayacaktır.
Buradan genel olarak şu sonuç çıkarılabilir: Eğer herhangi bir zaruret durumu söz konusuysa bu durumda kredi çekebilirsiniz. bunda caiz olup olmaması açısından herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Bununla birlikte aynı durum kredi kartı kullanımı için de geçerlidir.

Etiketler: kredi çekmek caiz mi,kredi kartı kullanmak caiz mi 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ICBC Bank Kredi Başvurusu Ve Başvuru Sorgulama

Mobil Şube QR Kodu İle Atm'den Kartsız Para Çekme

Enpara İnternet Şubesi Giriş 2017 Yılı

Ziraat Bankası Kredi Hesaplama Ve Güncel Faiz Oranları

Enpara bas biriktir nedir nasıl kullanılır

18 Yaşındayım Kredi Çekebilirmiyim ?

Burgan Bank Kredi Faiz Hesaplama Ve Güncel Faiz Oranları

Burgan Bank Kredi Kartı Başvurusu Ve Sonucu Öğrenme

Akbank Maaşa Göre Limitli Kredi Kartı

Kredi ve Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?